God start på FYN TOUR 2019

Første stop på FYN TOUR 2019 blev afviklet i Lærkedal, som fremstod helt fortryllende i de smukkeste forårs farver.
Banen var trimmet og klar og med det til lejligheden specielt opsatte layout, bød den også på masser af udfordinger.

FYN TOUR er FDGK’s første erfaring i at afholde turnering med flere afdelinger. Turneringens primære formål er at give klubbens medlemmer mulighed for at prøve kræfter med turneringsspil, men også at skabe fundamentet for i fremtiden, at kunne afvikle en større tour.

Deltagerne instrueres af TD Johan Berg

En større tour kræver større baner og her håber vi med FYN TOUR, at kunne skabe opmærksomhed omkring sporten og vække interessen for flere og større baner på Fyn.

Lærkedals turneringslayout gav et godt indtryk af hvad området kan, og at der her kan skabes en disc golf bane med stort potentiale. Det er et helt fantastisk område.

10 FDGK medlemmer mødte op til start og turneringen blev afholdt over to runder på de ni nye huller.

Ikke overraskende sejrede Johan Berg i Herrerækken og han har dermed lagt sig sikkert i front i det samlede regnskab.
I damerækken var en enkelt mødt til start og Christina Holm Andresen tog dermed sejren og de 20 point.

Stort tillykke til vinderne!

Spektakulært drive på hul 5 i Lærkedal.
Her fik man som deltager en fornemmelse af Lærkedals potentiale

1. Plads - herre

Johan Berg

Resultater:

  1. Runde:  33
  2. Runde: 34
    Samlet: 67 Par: +1
    Point: 20

2. Plads - herre

Morten Hagen

Resultater:

  1. Runde:  38
  2. Runde: 34
    Samlet: 72 Par: +6
    Point: 18

3. Plads - herre

Frederik Meyer Olesen

Resultater:

  1. Runde:  37
  2. Runde: 38
    Samlet: 75 Par: +9
    Point: 16

1. Plads - dame

Christina Holm Andresen

Resultater:

  1. Runde:  63
  2. Runde: 57
    Samlet: 120 Par: +54
    Point: 20

FYN TOUR 2019 stilling

LÆRKEDAL     
HerrerækkeNavnFront 9Back 9I altPoint
1Johan Berg33346720
2Morten Hagen38347218
3Frederik Meyer Olesen37387516
4Jeppe Svendsen39428114
5Morten Hansen42408212
6Anders Vonsild Christiansen44408410
7Carsten Kjær4144858
8Henning4343866
9Peter Brix4945944
      
      
Damerække     
1Christina Holm635712020

Kontakt

E-mail: kontakt@fynsdiscgolfklub.dk
Bliv medlem: Indmeldelsesformular

FDGK Informationer