Resultater fra FynTour #3 Munkebo

3. afdeling af FynTour 2019 er afviklet og endnu en fantastisk aften med fynsk disc golf er i bogen. Munkebo DiscGolfPark lagde græs til turneringen, hvor kun to af banens permanente huller var i brug. Som med de andre afdelinger havde banen fået et gevaldigt ansigtsløft og på banen, hvor man normalt kan komme rundt med en putter, var der nu brug for de helt lange drivere.
Banen som var designet af Johan Berg og Jeppe Svendsen, havde hentet inspiration fra de helt store turneringer og OB lurede over alt.
Der blev spillet 2×9 huller.

København lagde sig i front

Desværre var fremmødet ikke helt så stort som håbet, da sygdom, flytning, rejser m.m. forhindrede flere medlemmer i at dukke op.
Til gengæld viste der sig, et helt nyt ansigt i FynTour sammenhæng.
Tim Garflet-Nielsen kom helt fra København, for at deltage i turneringen, og minsandten om han ikke kunne drille lidt i toppen.
Ni mand stillede til start i herrerækken og en enkelt dame udgjorde damerækken.
1. runde blev vundet af netop Tim, der som den eneste formåede at komme under par med sine 29 kast (-1). Lige i hælene havde han turneringens samlede 1’er Johan Berg og Jeppe Svendsen, der begge kom rundt i 31 (+1) kast.

I damerækken kom Christina Holm rundt i 39 kast (+9).

Kasper Turn har misset tripple mandatory på hul 4 og skyder fra dropzone.

Johan Berg putter ud på det krævende hul 3.

Favoritten kommer igen

Lead card i 2. runde var udgjort af Tim Garflet-Nielsen, Jeppe Svendsen, Johan Berg og Morten Sørensen. Alle kom sikkert fra start med par på hul 1, men allerede to huller inde i runden havde Tim smidt sin føring til Johan og Jeppe, der nu lå i samme score.
I vanlig stil så Johan sig ikke tilbage. Banen, der ellers indbyder til overraskelser, med OB lurende overalt og en tiltagende vind, blev håndteret i sikker stil og Johan kom under par med 29 kast (-1). Det var nok til at snuppe 1. pladsen fra Tim, der med sine 32 kast fandt sig selv på en samlet 2. plads. 3. pladsen blev snuppet af Jeppe, der også kom rundt i 32 kast.

I damerækken kom Christina rundt i 36 kast, og forbedrede dermed sin score fra første runde med 3 kast. Flot!

Tillykke til Johan og Christina med sejren i Munkebo!

Tak til alle de fremmødte og vi ses til FynTour finalen d. 15/9-2019!

Tim Garflet-Nielsen, Johan Berg og Jeppe Svendsen

Johan Berg vinder herrerækken.

Christina Holm vinder damerækken.

CTP blev vundet af Peter Brix.

FynTour #3 Munkebo

Munkebo     
HerrerækkeNavnFront 9Back 9I altPoint
1Johan Berg31296020
2Tim Garflet-Nielsen29326118
3Jeppe Svendsen31326316
4Frederik Meyer Olesen35296414
5Morten Sørensen33336612
6Kasper Turn Jensen36336910
7Anders Vonsild Christiansen3736738
8Henning3936756
9Peter Brix4436804
      
      
      
Damerække     
1Christina39367520

FynTour 2019 - samlet stilling

FYNTOUR      
HerrerækkeNavn#1 Lærkedal#2 Bolbro#3 Munkebo#4Samlet
1Johan Berg202020 60
2Jeppe Svendsen141616 46
3Morten Hagen1818  36
4Anders Vonsild Christiansen10128 30
5Frederik Meyer Olesen16 14 30
6Henning6146 26
7Peter Brix4104 18
8Tim Garflet-Nielsen  18 18
9Morten Hansen12   12
10Morten Sørensen  12 12
11Carl Hansson 10  10
12Kasper Turn Jensen  10 10
13Carsten Kjær8   8
14Mikkel Wildt-Andersen 6  6
15Andreas Kock Pedersen 4  4
16Martin Lylover Jensen 2  2
       
       
       
       
Damerække      
1Christina Holm201820 58
2Louise Schade Hansen 20  20

Kontakt

E-mail: kontakt@fynsdiscgolfklub.dk
Bliv medlem: Indmeldelsesformular

FDGK Informationer